З 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек щорічно проводиться Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931).
Щоб любити і пишатися рідним краєм, важливо добре знати його історію, мову, культуру. З огляду на це одним з пріоритетних напрямів патріотичного виховання молоді є краєзнавство, яке ґрунтується на принципах гуманізації, демократизації, системності, науковості. Зміст краєзнавства формується навколо таких базових чинників, як природа, історія, соціальна сфера, що мають територіальну єдність у межах незначних за розмірами адміністративних одиниць. У цьому контексті краєзнавча робота є тим засобом виховання, який передбачає вільний вибір і необмежені можливості для творчості особистості в опануванні знань про різні сфери матеріального й духовного життя людей, локально близьких територій та набутті на цій основі певного соціального досвіду. Сучасний інтерес суспільства до проблем краєзнавства сприяє усвідомленню того, що любов до Батьківщини, почуття патріотизму, відповідальності за її долю формуються з дитинства. Освіта дітей завжди починається з ознайомлення з найближчим навколишнім світом і людьми, які живуть поряд. Саме цю роль виконує краєзнавство.
Бібліотечне краєзнавство уможливлює поширення краєзнавчих знань, організацію просвітницької діяльності за допомогою сучасних форм і методів. Бібліотеки формують фонди краєзнавчих і місцевих документів, довідково-пошуковий апарат, здійснюють бібліотечно-інформаційне обслуговування, готують краєзнавчі бібліографічні посібники та створюють бази даних, вебсайти, вебпортали, проводять методичну і науково-дослідну роботу в галузі краєзнавства.
Шкільна бібліотека як обов'язковий структурний підрозділ закладу загальної середньої освіти і важлива складова його освітнього простору посідає важливе місце у системі краєзнавчої роботи. Вона сприяє духовно-етичному вихованню молоді, оскільки, привертаючи до читання молодь, передбачає збереження духовної спадщини, дбайливе ставлення до Батьківщини, у тому числі й «малої».
У просвітницькій краєзнавчій роботі шкільних бібліотек умовно можна виокремити три основні тематичні комплекси: еколого-природознавче краєзнавство, історичне краєзнавство, літературно-мистецьке краєзнавство. Заходи з краєзнавства спрямовані на виховання поваги до книги, формування національної свідомості, любові до рідної землі, готовності до праці й захисту Вітчизни, передачі молодому поколінню надбань нашого народу, багатства духовної культури, формування особистих рис громадянина України. Вивчення культурної спадщини рідного краю, його звичаїв, традицій, обрядів, народних ремесел, організація і проведення народних свят, українських вечорниць, релігійних свят посідають одне з головних місць у краєзнавстві. Велику увагу важливо приділити популяризації історико-краєзнавчої літератури про пам’ятки культури, народну творчість, місцевий фольклор як найважливіший засіб естетичного й патріотичного виховання молоді. Видатний педагог В. О. Сухомлинський з цього приводу писав: «Та найголовніше питання, яке не давало мені спокою протягом усіх років роботи, це питання про те, як ввести маленьких школярів у великий світ суспільного життя, як домогтися того, щоб кожна дитина бачила не тільки своє село, місто, красу річки, на берегах якої пройшло її раннє дитинство, а й величезний, неосяжний світ своєї Батьківщини?».
Краєзнавча робота вчить дітей відчувати напружений трудовий ритм країни, розуміти та правильно оцінювати факти і явища повсякденного життя. Краєзнавство слід розглядати як багатогранну діяльність – освітньо-пізнавальну, пошуково-дослідну, суспільно корисну.
Нині краєзнавство – найпатріотичніша наука, переживає духовне піднесення, здійснюється пошук нових форм, розширюється коло завдань, уточнюється їх зміст. Краєзнавчі знання необхідні не тільки суспільству в цілому або групам людей, а й кожній людині, яка має знати, хто вона і звідки походить. Адже людина, яка пам’ятає про своє коріння, є більш свідомою, достойною, сильною й інтелігентною.
Для забезпечення ефективної організації краєзнавчої роботи шкільний бібліотекар має дотримуватись таких вимог: вивчати інформаційні потреби користувачів, формувати актуальні краєзнавчі інформаційні ресурси (на традиційних та електронних носіях), організовувати обслуговування запитів користувачів на основі сучасних інформаційних технологій, зокрема використовувати мультимедійні технології, які дають можливість на якісно новому рівні вивчати різні сторінки історії в зручній для учнів формі – у вигляді графіків, таблиць, діаграм, екранних картинок, а також для статистичної оцінки історичних фактів і порівняння різних об`єктів за певним параметром. Ефективність цього залежить від того, наскільки бібліотекар сам є краєзнавцем, наскільки чітко він здатний визначити об'єкти дослідження, форми і зміст роботи, зважаючи на вікові особливості учнів, їх загальний кругозір, рівень знань і вмінь.
Задля сприяння реалізації зазначених проблем цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек відбувся під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності».
Головна мета Всеукраїнського місячника – сприяння поглибленню пізнавального інтересу учнів до рідного краю як складової України, виховання у них поваги і шанобливого ставлення до історико-культурної спадщини, пробудженню почуття національної свідомості, любові та поваги до своєї Батьківщини.
Для всіх учасників освітнього процесу в інформаційно-просвітницькому центрі «Шкільна бібліотека» ЗОШ І – ІІІ ступенів №2 було організовано тематичну виставку-застереження «Живої природи душа промовляє».
Здобувачі освіти початкової школи взяли участь у конкурсі малюнків «Природа очима дітей». Юні декламатори 2-6 класів були учасниками консурсу поезій «Про природу тихим словом».
До затишної книгозбірні завітали читайлики 2-А та 2-Б класів разом зі своїми класними керівниками. Краєзнавча вікторина «Краю мій, я тут живу» об’єднала маленьких допитливих читачів у дві команди «Бібліографи» та «Читачі». Кожна з команд продемонструвала глибокі знання про місто, у якому ми живемо, навчаємось та працюємо… Діти поглибили й розширили відомості про унікальні пам’ятки та культурно-мистецькі місця нашого краю.
У ході брейн-рингу «Рідне місто пізнаю» третьокласники з’ясували історію походження пам’ятних знаків та унікальних місць Горішніх Плавнів. Гра нікого не залишила байдужим. «Краєзнавці» та «Історики», які були об’єднані у дві команди, отримали естетичне натхнення від проведеного часу в книгозбірні.
Для учнів 4-х класів відбувся День краєзнавчої літератури. Дітлахи відвідали шкільну бібліотеку, щоб познайомитися з ексклюзивною книгою сучасної дитячої письменниці Оксани Рубльової «Правічний ліс», жительки нашого міста. Читачі дискутували на тему важливості екології, дбайливого ставлення до навколишнього середовища, збереження природних ресурсів. Школярі були вражені оригінальністю екоказки. Книга нікого не залишила байдужим і справила емоціний вплив на свідомість маленьких читачів. Також створено буктрейлер на книгу. Ми щиро сподіваємося, що завдяки мистецтву слова талановитої авторки книги, наше підростаюче покоління буде усвідомлено, бережливо та турботливо ставитися до природних багатств навколишнього світу.
Загальновідомо, що краєзнавча інформація є важливим джерелом формування національної свідомості, самосвідомості, виховання патріотичних почуттів. З огляду на це краєзнавча робота стає одним із провідних напрямків роботи шкільних бібліотек. У 2021-2022 навчальному році в бібліотеці ЗОШ І – ІІІ ступенів №3 імені В.О.Нижниченка в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек проведено екскурсію для учнів 1-х класів «На гостину до книжкового дому», у ході якої першокласники знайомилися зі шкільною бібліотекою, розповідали про свої улюблені книжечки, відгадували загадки.
Другокласники на краєзнавчій подорожі «Барви осені» спостерігали за природою навколо, за змінами, які відбуваються восени, ділилися враженнями від побаченого, виготовляли осінні поробки присвячені нашому місту «Моє рідне місто на Дніпрі», малювали те, що найбільше їх вразило.
До Дня українського козацтва серед учнів 4-х класів проведено конкурс «Суперкозак», під час якого хлопчики демонстрували свою ерудицію в знанні історії козацтва, вправність та вміння, художній хист.
На літературній годині «Письменники рідного краю» учні ознайомилися з історією Полтавщини, прослухали розповідь про Василя Симоненка, самі розповідали легенди про населені пункти Полтавської області, а також ознайомилися з творчістю полтавського літератора, дослідника історії нашого краю Валентина Посухова.
«Природні парки Полтавщини – наша гордість і краса» - це екологічна година, на якій школярі дізналися, які природні парки є на Полтавщині, які рослини в них ростуть. Підсумком зустрічі стала краєзнавча вікторина.
На уроці-дослідженні «Топоніми навколо нас», який провела вчитель географії Інна Щербаченко, діти дослідили походження назв нашого міста та навколишніх сіл. А бібліотекар розповіла про літературу, яка є в шкільній бібліотеці з історії міста Горішні Плавні та розказала кілька легенд.
Літературно-мистецька година «Я козачка твоя, Україно!» була присвячена нашій славній землячці, Берегині української пісні Раїсі Кириченко. Старшокласники ознайомилися з життєвим та творчим шляхом співачки, переглянули презентацію, прослухали пісні у виконанні незабутньої Чураївни.
За допомогою різноманітних форм масової бібліотечної роботи розкривається літературне багатство рідного краю. Максимально показати краєзнавчий фонд та представити різноманітність літератури полтавських авторів допомагають видання, які отримує заклад освіти. У бібліотеці організовано краєзнавчий куточок, у якому розміщено постійно діючу книжкову виставку «Твори наших земляків», тематичні теки про Полтавщину та місто Горішні Плавні.
У Дмитрівській ЗОШ І – ІІІ ступенів пройшов краєзнавчий екскурс для учнів старших класів «Казками та легендами повито рідний край». Діти підготували цікавинки про гору Панянку, записали розповіді старожилів, спогади про минуле рідного краю. Вернісаж «Немає кращої землі, ніж та, де народились ми» захопив учнів 4-8 класів. Їм було цікаво відгадати, який саме куточок рідного села зобразив автор малюнка. Поетичні замальовки «Найкращий у світі рідний край!», читання віршів про природу, рідне село, навколишній світ дуже полюбляють учні 3-4 класу. З дитячих років дорослі закладають у свідомість кожної дитини, що людина маленька частинка природи, але від неї багато залежить на планеті Земля. У рамках місячника учні 9-11 класів стали учасниками уроку-конференції «Моя Полтавщина - історія жива!». Про село можна говорити і говорити, але…Як проникливо звучать слова учнів про землю батьків, дідів, прадідів. Є у нас книжки земляків, які живуть у Австрії, спілкуються з учнями нашої школи. Діти розповідають про це на бібліопосиденьках з красивою назвою «Земля моїх батьків».
Активна участь шкільних бібліотекарів у Всеукраїнському місячнику «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності» сприяє консолідації зусиль для розвитку краєзнавчого руху, відродження краєзнавства як галузі наукової та практичної діяльності; пробудження у школярів глибокого інтересу до історії та літератури рідного краю; виховання у молоді любові до України та поваги до її історії, почуттів патріотизму, відповідальності за долю своєї країни; розширення знань про історію, культуру, екологію свого краю, його видатних людей, що сприяє активізації дитячого читання; охорони та раціонального використання природних багатств і культурної спадщини; посилення тяги до знань.
Kommentare